2022/Q3 REPORT TRHU INDUSTRIÁLNYCH NEHNUTEĽNOSTÍ –⁠ SLOVENSKO

V treťom štvrťroku 2022 priemyselný trh mierne spomalil kvôli stále rastúcim cenám energií a ďalších nákladov. Developeri sú tiež opatrnejší pri výstavbe nových priemyselných parkov, pretože rastúce ceny nájmov nie sú vždy dostatočné na vyrovnanie počiatočnej investície. Začiatkom roku 2023 očakávame ochladenie trhu, zahraniční investori sú už opatrnejší a v očakávaní, ako sa bude situácia na svetových trhoch vyvíjať. Vytvorí sa príležitosť pre miestnych developerov a väčšie firmy so stabilným zázemím. Dokedy bude táto nestála situácia trvať, je ťažké odhadnúť.

• Celková plocha prémiových priemyselných priestorov na prenájom dosiahla na konci septembra viac ako 3.576.000 m2.

• V súčasnosti sa stavia celkom 278.212 m2 nových priemyselných plôch a z toho 49 % je v Bratislavskom kraji. Stále platí, že špekulatívne developerské projekty na Slovensku ustúpili a boli nahradené vopred podpísanými projektami s klientami. Najbližšie voľné jednotky budú k dispozícii až po dostavbe nových projektov koncom roku 2023.

• Miera neobsadenosti neustále klesá z 5,70 % v Q2/22 na 4,47 % v Q3/22. Prognóza do budúceho roku je, že Bratislavský aj Trnavský kraj budú mať postupne ponuku voľných skladových priestorov nedostačujúcu na pokrytie neutíchajúceho dopytu nájomcov.

• Celková lízingová aktivita na Slovensku v 3. štvrťroku 2022 dosiahla viac ako 198.000 m2, pričom čistý take-up predstavoval 127.000 m2.  Prime yield je 5,20 %.

Trh je naďalej pod tlakom inflácie, úrokových sadzieb a zvyšovania nájmov. Neobsadenosť však naďalej rapídne klesá, keďže dopyt zo strany nových nájomcov je stále vysoký a firmy so stabilným zázemím expandujú. Môžeme očakávať, že developeri budú stavať menej a menej špekulatívne, čo v blízkej budúcnosti otvorí investičné príležitosti pre miestnych developerov, dodáva Dominika Ukropcová, Research Analyst v 108 AGENCY Slovensko.

Späť