Kancelárie

V štvrtom kvartáli 2019 bolo v Bratislave dokončených cez 62.000 m2, čo znamená nárast neobsadenosti na 8,73 %. Celková ponuka kancelárskych priestorov v Bratislave teda presiahla 1,8 milióna m2.

V Bratislave zároveň pozorujeme neustály vývoj zóny BCD (“Business City District”), ktorú najvýraznejšie ovplyvňuje developer HB Reavis. Nový development v danej oblasti má za následok zmenu cenovej mapy Bratislavy, čo znamená, že ceny prenájmov v nových kancelárskych projektoch v širsom centre dosahujú priemerne úroveň 17 EUR/m2.

Aktuálne je vo výstavbe cca 150.000 m2 nových kancelárskych projektov, ktoré začnú pribúdať na trh od roku 2020. Mnohé už dnes ohlasujú nových nájomcov formou pre-leasu.

Z investičného hľadiska je Bratislava stále zaujimavá, o čom svedčí aj historicky najväčšia office transakcia nákupu kancelárskch projektov jedným investorom, konkrétne investičná skupina Wood & Company, ktorá nakúpila projekty Aupark Tower, Lakeside Park, BBC 5 a Westend Tower. Prime yield je dnes v Bratislave na úrovni cca 6,5 %.